Billedet: Tv. pressetfoto af Ann Rask Vang, th. pressefoto af Christian Falk Hansen.
I løbet af de sidste fem-seks år har Skattestyrelsen gennemgået en omfattende oprustning, det ses blandt andet i Skattestyrelsens årsværk, hvor der er sket en markant stigning fra 2020 til 2024 i årsværk fra 4018,8 årsværk til 4969,5. Det svarer til en stigning på knap 25% i antal ansatte i styrelsen.
Og ifølge flere advokater, K-NEWS har talt med, har stigningen i ansatte også betydet flere skattestraffesager. K-NEWS har spurgt flere af de kontorer og advokater, der sidder med mange skattestraffesager. Det inkluderer blandt andet TVC Advokatfirma, Michael Bjørn Hansen, Bachmann/Partners og Falk Hansen Advokater.
En opgørelse fra 2022-2024 fra Skattestyrelsen, bragt i Politiken bekræfter advokaternes udsagn. Idet antallet af administrative bøder i perioden er steget fra 3100-3900.
Det betyder jo, at der er en stort risiko for, at retssikkerheden ikke bliver i orden.
Strafferetsprofessor Nicolaj Sivan Holst
K-NEWS har søgt aktindsigt d. 19. februar 2026 i de nyeste tal for antallet af administrative bøder Skattestyrelsen udsteder, men har ikke fået svar her mere end to måned efter aktindsigten er sendt. K-NEWS har også spurgt Skattestyrelsen om antal ansatte i Skattestyrelsens strafenhed i henholdsvis 2020 og 2025, men Skattestyrelsen finder:
”Under hensyntagen til princippet om embedsværkets partipolitiske neutralitet - det rigtigst at være yderst tilbageholdende med at besvare henvendelser af denne karakter. Skattestyrelsen har derfor ikke mulighed for at besvare din henvendelse på nuværende tidspunkt, men du er velkommen til at vende tilbage, når en ny regering er tiltrådt.”
Imens vi venter på svar fra Skattestyrelsen, bringer vi en række artikler om, hvordan nogle af de advokater, der arbejder allermest med skat og straffesager oplever udviklingen på området, hvilke problemer de ser, og hvad det har af konsekvenser.
Flere straffesager mod private
To af de advokater, der oplever en stor stigning i antallet af skattestraffesager, er advokat og partner Ann Rask Vang fra Bachmann/Partners og Christian Falk Hansen advokat og indehaver af FALK HANSEN Advokater.
Christian Falk Hansen, der har kontor i Aarhus og har arbejdet med skat og ført skattestraffesager i omkring 25 år samt er en del af Advokatrådets Skatteudvalg, fortæller, at hvor han før i tiden ville få måske en skattestraffesag ind om måneden, får han nu omkring to til tre nye om ugen.
”I gamle dage var det meget sjældent, at der blev rejst en skattestraffesag i kølvandet på en skattesag,” siger han og tilføjer, at Rigsrevision i løbet af 2021 kritiserede Skattestyrelsen for ikke at rejse nok sager, kort efter så han et markant skifte.
”Jeg vil ikke sige, at det bliver til straffesager i alle kontrolsager nu, men rigtigt rigtig mange af dem bliver sendt videre til straffesagsenheden i Skattestyrelsen. Tidligere var der en eller anden form for bagatelgrænse ved Motorstyrelsen og Skattestyrelsen, der er de enheder, der skal sende sagerne videre,” siger Christian Falk Hansen.
Han understreger, at selvfølgelig skal der være fokus på folk, der unddrager i skat. Det skal bare foregå på en ordentligt måde.
”Og lige nu er det som om, man bevidstløst sender nærmeste alle sager over til straffesagsenheden,” siger han og tilføjer:
”Jeg synes i hvert fald, at det er et område, som i den grad trænger til, at ledelsen i Skattestyrelsen og eventuelt lovgiver kigger på det, idet Motorstyrelsen og Skattestyrelsen i forbindelse med deres behandling af kontrolsagen burde lave en bedre screening af de kontrolsager, som skal sendes til særskilt strafferetlig vurdering.”
Ann Rask Vang, der siden 2009 har arbejdet med skatterådgivning og afgiftsret og arbejder med blandt andet forhandlinger med skat fra Landsskatteretten til domstolene, ser også en stigning i antallet af skattestraffesager.
”Jeg synes, der er en sket en udvikling i, at man går mere efter private,” siger hun til K-NEWS og fortsætter:
”Før i tiden lavede jeg måske skattestraffesager en gang imellem. I dag er det i hvert fald halvdelen af min tid, der går med straffesager indenfor skat.”
Er det ikke fair nok, hvis man har lavet en fejl eller noget kriminelt?
”Jo, men jeg kan jo bare sige, at der er mange af sagerne, der ender ud med, at det ikke bliver til noget. Det kan selvfølgelig være fordi jeg er en god advokat, men det kan også være fordi der ikke skal være en straf på det.”
Fejl eller kriminalitet
Ann Rask Vang ser konkret, at mange flere privatpersoner ender med at få en bøde fra Skattestyrelsen, fordi de har misforstået skatteregler, og hun peger på områder som indberetning af arvede aktier, salg af ubebyggede grunde og boopgørelse ved død i familien, som et helt konkrete eksempler på sager, hun har set ender i skattestraffesager. Og som hun ikke nødvendigvis mener burde ende der.
Alle tre eksempler handler om almindelige mennesker uden en stor grundlæggende viden om skat og indberetningssystemet. I forhold til sagerne om aktier, ser Ann Rask Vang, at flere privatpersoner måske tager for givet, at aktier bliver indberettet automatisk, som det sker mange andre steder på skatteområdet.
”De er ikke vant til at indberette, og når de så skal det den ene gang i deres liv, så går det måske galt,” siger hun og forklarer, at den skat, de så har undgået at betale ved at lave en fejl, selvfølgelig skal betales tilbage til Skattestyrelsen, når fejlen opdages, men fordi det er en fejl, mener hun ikke, at der altid er grundlag for også at sende en bøde.
”Det er jo de færreste mennesker, der går igennem hver post på deres selvangivelse og tjekker det hele igennem,” tilføjer hun, og understreger, at hun her taler om helt almindelige mennesker, der ikke har en specialviden inde for området.
”Det er jo det, jeg synes, er problemet, man går efter private. Det er jo ikke erhvervsdrivende,” understreger hun.
Også ved salg af ubebyggede grunde, ser Ann Rask Vang som sagt flere sager nu, end hun gjorde før.
”De fleste ved godt, der skal betales skat, når de sælger en ubebygget grund,” siger hun og forklarer, at i de sager, hun har set, indberetter sælgerne det til tinglysning og har mægler på, og dermed tror de ofte, at alt er i orden, og at de rigtige oplysninger kommer de rigtige steder hen. Men det gør de ikke. Og derfor ender det også ofte her i straffesager.
”Når Skat oplever mange fejl på et område eller har et decideret kontrolprojekt på området, så synes jeg, det vidner om, at det er et svært område at forstå,” siger Ann Rask Vang og fortæller, at hun inden for de sidste tre måneder har haft tre sager om netop salg af ubebyggede grunde. Før har hun aldrig oplevet at sidde med straffesager på det område.
”Man kunne måske hos Skat sige, at hvis det er noget borgerne ikke forstår, fordi igen det er almindelige mennesker, er det her så måske noget, vi skal vejlede om, og ikke noget, hvor vi skal straffe?” tilføjer hun.
Til sidst nævner Ann Rask Vang bodeling ved død i familien.
”Jeg har set flere eksempler på sager, som jeg ikke har set før, der er sendt til straf,” siger hun og uddyber, at det ofte handler om familier, hvor opdelingen ikke er så kompleks, og hvor de derfor vælger at lave opdelingen uden involvering af en advokat.
”Men så kan du godt komme til at gøre noget forkert. Det har vi alle sammen på kontoret oplevet at få straffesager om, og det har vi aldrig oplevet før,” siger hun og lægger igen vægt på, at det handler om privatpersoner, der måske skal lave en sådan bodeling en gang måske to i deres liv.
”Det er bare sådan lidt specielt, at man synes, at sådanne fejl skal straffes,” tilføjer hun.
Skattestyrelsens vejledning ender i straffesag
Udover de mere generelle eksempler på områder, hvor Ann Rask Vang har set en markant stigning i antallet af skattestraffesager, har hun også konkrete eksempler på sager, hvor hun har meget svært ved at se, at bøden fra Skattestyrelsen er retfærdig.
Hun fortæller, at de på kontoret hos Bachmann/Partners har haft flere sager med privatpersoner, der har købt en bil eller en autocamper i Tyskland. Når man gør det, skal der registreres moms korrekt.
Det, Ann Rask Vang og hendes kolleger oplever, er, at de klienter de har, der har købt køretøj i Tyskland, har prøvet at få rådgivning hos Skattestyrelsen i forhold til at indberette korrekt. Klienter har altså aktivt ringet ind til Skattestyrelsen og spurgt, hvordan de indberetter, så de får betalt de korrekte afgifter og så videre.
Vejledningen fra Skattestyrelsen har i disse tilfælde vist sig at være forkert, og derfor har de klienter Ann Rask Vang taler om, ikke fået betalt de korrekte afgifter. Men på trods af at de har søgt vejledning fra Skattestyrelsen, for netop at betale de korrekte afgifter, så er sagerne alligevel endt i straffesager.
”Når man inddrager en rådgiver eller Skat, så prøver man jo at få hjælp til at indberette rigtigt,” siger Ann Rask Vang og tilføjer:
”Det, synes jeg, er problematisk, at man ikke tillægger det nogen betydning.”
Retssikkerheden er ikke i orden
Professor i strafferet ved Aarhus Universitet Nicolaj Sivan Holst kan nikke genkendende til det billede af, at der er kommet flere straffesager på skatteområdet, som Ann Rask Vang og Christian Falk Hansen tegner.
Ifølge Nicolaj Sivan Holst er det tydeligt set udefra, at skattestraffedelen er blevet prioriteret markant hos Skattestyrelsen.
”Det er jo sådan, at det er Skattestyrelsen, der starter med at kigge på sager, som kan ende i en straffesag. Og der har man ansat ret mange mennesker. Og det vil sige, at når du prioriterer det, så kommer der jo selvfølgelig også langt flere skattestraffesager,” siger han og uddyber, at han hører mange samstemmende historier, der ligger i tråd med Ann Rask Vang og Christian Falk Hansens’ fra de skatteadvokater, han snakker med. Altså historier om, at skatteadvokater modtager mange flere skattestraffesager i dag end før.
Til spørgsmålet om, hvorvidt den måde systemet omkring skattestraffesager udfordrer retssikkerheden, svarer Nicolaj Sivan Holst:
”Det vil jeg sige ja til på baggrund af de historier, som jeg får fra skatteadvokater, altså folk som har utroligt mange af de her sager, hvis bare halvdelen af de erfaringer, de kommer med er rigtige, så er det ikke et fuldstændigt velfungerende område,” siger han og tilføjer, at et grundvilkår for en tilsynsmyndighed som skat, der har en kæmpe værktøjskasse i forhold til, hvad de kan, og som borgerne har en stor forpligtelse overfor, det er, at de står med en opgave, der kan være meget vanskelig at udfører.
”Og det betyder jo, at der er en stort risiko for, at retssikkerheden ikke bliver i orden,” siger Nicolaj Sivan Holst.
Skattestyrelsen svarer ikke på kritik før ny minister
K-NEW har forelagt Skattestyrelsen advokaternes og Nicolaj Sivan Holsts kritik. Skattestyrelsen oplyser, at:
”Frem til en ny regering er tiltrådt, finder Skattestyrelsen - under hensyntagen til princippet om embedsværkets partipolitiske neutralitet - det rigtigst at være yderst tilbageholdende med at besvare henvendelser af denne karakter. Skattestyrelsen har derfor ikke mulighed for at besvare din henvendelse på nuværende tidspunkt, men du er velkommen til at vende tilbage, når en ny regering er tiltrådt.”