Google betaler milliarder for sundhedsdata
Fitbit var tilbage i 2009 et af de første brands, der for alvor sparkede gang i markedet for wearables. I dag har firmaet solgt i omegnen af 100 mio. devices, og mange kalder stadig konkurrerende brands for en Fitbit.
Så Googles opkøb af Fitbit er en direkte forlængelse af firmaets forretningsudvikling og afsøgning af nye markeder. Interessant er det dog at kigge på, hvordan Google så vil behandle den data, som de nu får adgang til. Fitbits oprindelige dataopsamling er siden starten i 2009 blevet lagret via egen server, egen app og egen hjemmeside, og med Googles opkøb følger den megen data med.
Netop derfor kigger de amerikanske myndigheder netop nu aftalen igennem. Og Google er da også eksplicitte i forhold til opsamling af data - i aftalen hedder det således at Google “aldrig sælger personlige information videre til andre” og at “Fitbit sundhedsdata aldrig vil blive brugt til Google adds". Det skriver Wired.com, der dog fik afslag på interview fra begge firmaer. For mens Google er klare om, at de ikke vil bruge Fitbit-data til at markedsføre, så forholder de sig ikke til de andre måder, hvorpå Google kan få gavn af dataen. Som vox.com skriver, så kunne man forestille sig at dine Fitbit-data kunne bruges til a påvirke dine Google-søgeresultater, foreslå restauranter i dit nabolag eller f.eks. at bygge nye sundhedsprodukter og at fremsætte forslag til kalenderinvitationer.
Opsamlingen og behandlingen af sundhedsdata fra de store techvirksomheder er dog forbundet med risici. Således pointerede bestyrelsesformanden for American Medical Association Jesse Ehrenfeld i sidste måned til New York Times at:
”Patienter er måske ikke klar over, at deres genetiske, reproduktive helbred, stofmisbrug og information om mental sundhed kan bruges på måder, der i sidste ende kan begrænse deres adgang til sundhedsforsikring, livsforsikring eller endda blive afsløret til deres arbejdsgivere. Data om patienters privatliv kan ikke gendannes, når først de er mistet."
I samme artikel påpeger datasikkerhedsekspert Andrea Downing, at:
"Uden meningsfuld beskyttelse eller gennemsigtighed om, hvordan data deles, kunne de bruges (...) af et forsikringsselskab til at nægte os dækning."
For mens Google som udgangspunkt er kendt som en softwarevirksomhed, så viser opkøbet af Fitbit, at fokus også er på hardwaremarkedet. Ifølge vox.com er opkøbet det seneste skridt fra søgemaskinen til at komme ind på hardwaremarkedet, som mange har påpeget er mere indbringende for de data, den indsamler, end for faktisk salg af enheder. Google har allerede gjort sit indtog her gennem sin erhvervelse af smart home device-udvikleren Nest såvel som med sine Google Home smart-højttalere. I januar brugte Google også 40 millioner dollars til at erhverve teknologien bag Fossils smartur.